WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
17/11/2015

Istotnym elementem projektów finansowanych z instrumentów takich jak LIFE są działania obejmujące wizyty oraz spotkania umożliwiające wymianę informacji i doświadczeń. Tworzenie tzw. sieci między projektami ma na celu pomoc w ich realizacji poprzez poszerzenie wiedzy beneficjentów. Charakter i tematyka projektów związanych z potrzebami ochrony przyrody bywa jednak wyjątkowo zróżnicowana. Szczególnie ważne są zatem kontakty z projektami obejmującymi zbliżony zakres działań. W przypadku projektu LIFE Szachownica/PL takim partnerem stał się realizowany w latach 2007 – 2013, projekt Ochrony populacji siedlisk nietoperzy w byłej kopalni bazaltu w Mayener Grubenfeld (The Mayener Grubenfeld Project). Liczba nietoperzy występujących w tym obiekcie wacha się pomiędzy 30000 a 50000 osobników. Podobnie jak w przypadku projektu LIFE Szachownica/PL celem wykonania skomplikowanych wzmocnień bloków sufitowych oraz upadających fragmentów skalnych było zapewnienie zachowania w dobrym stanie populacji nietoperzy znajdujących się w obiekcie.

5 listopada br., dzięki uprzejmości Dr. Andreas’a Kiefer – koordynatora projektu Ochrony populacji siedlisk nietoperzy w byłej kopalni bazaltu w Mayener Grubenfeld, przedstawiciele zespołu projektowego LIFE Szachownica/PL mieli okazje zapoznać się z efektami prac przeprowadzonych w kopalni bazaltu w Mayen- Koblenz. Dr. Kiefer szczegółowo opowiedział o zakresie projektu i problemach napotkanych podczas jego realizacji. Do zabezpieczenia stropu wykorzystano podobne metody, które przewidziano w Jaskini Szachownica. Projekt okazał się niezwykle interesujący nie tylko ze względu na rozmiar obiektów oraz skalę przeprowadzonych prac, ale również zaskakujące nawarstwienie wartości przyrodniczych i kulturowych.

Mamy nadzieje, że nawiązana współpraca stanie się stałym kanałem wymiany doświadczeń z realizacji projektów przyrodniczych podejmowanych przez nasze instytucje w przyszłości.

Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
NI
4
5
6
7
8
9
10
natura.png
dyrekcja.png
regionalna.png
geoportal.png