Zakończenie I etapu prac
21/09/2015

11 września br. w Jaskini Szachownica zakończono I etap robót związanych z zabezpieczeniem jaskini

W ramach I etapu prac wykonane zostały konstrukcje w formie filarów, które wzmocnią stateczność stropu w miejscach największego zagrożenia zawałem. Gęsta sieć wąskich szczelin stropu została wzmocniona spoiwem w postaci dwuskładnikowego kleju wtłaczanego w głąb skały pod wysokim ciśnieniem oraz rzędami kotwi. Ze względu na niebezpieczeństwo opadania dużych fragmentów stropu zastosowano tzw. obudową kotwowo-cięgnową, która ma za zadanie zapobiec opadom dużych bloków skalnych. Dodatkowo w miejscach najintensywniejszego osypywania drobnych skał wykonano obudowę kotwową z zastosowaniem okładziny siatkowej i rurowych kotwi iniekcyjnych. 

Prace prowadzone były pod nadzorem przyrodników, którzy dbali o przestrzeganie zasad dotyczących zminimalizowania wpływu prac na nietoperze.

Przypominamy, że celem prac NIE jest umożliwienie udostępnienia obiektu zwiedzającym, a zachowanie istotnego miejsca występowania nietoperzy oraz odpowiednich warunków siedliskowych dla tych zwierząt i choć zakończenie II etapu robót w Jaskini zaplanowano na wrzesień 2016 r. należy mieć na uwadze że efektem prac będzie jedynie wzmocnienie stropu. Ze względu na strukturę górotworu, jak również przewidywane oraz obserwowane obecnie obrywy dużych bloków skalnych, obiekt ten wciąż będzie bardzo niebezpieczny.

Należy również pamiętać, że niepokojenie nietoperzy, szczególnie w okresie zimowym, jest poważnym zagrożeniem dla tych zwierząt, przypadkowe wybudzanie wiąże się ze znacznym zwiększeniem ich śmiertelności.

Przypominamy, że Jaskinia jest częścią rezerwatu Szachownica, który nie jest udostępniony do ruchu turystycznego, w związku z tym obowiązuje tam zakaz wstępu. Umyślne naruszenie tego zakazu, zgodnie z art. 127 ustawy o ochronie przyrody, grozi karą grzywny lub aresztu.

Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
NI
4
5
6
7
8
9
10
natura.png
dyrekcja.png
regionalna.png
geoportal.png